تکاپوی دلالان در روزهای خوب موجودی ارز کشور

تکاپوی دلالان در روزهای خوب موجودی ارز کشور

 

در شرایطی که به گفته مسئولان بانک مرکزی وضعیت منابع ارزی و ارز اسکناس در کشور مطلوب است و طبق آمارهای بین‌المللی صادرات نفت ایران به بالاترین میزان از سه سال گذشته رسیده است برخی در حال نرخ سازی و نشان دادن شرایط به گونه‌ای دیگر هستند.

در حال حاضر وضعیت ارز اسکناس در شرایط خوبی قرار دارد و بر اساس آمارهای بانک مرکزی میزان تخصیص ارز برای کالاهای اساسی و سایر کالاهای مورد نیاز کشور بیش از ۸۲ میلیارد دلار بوده است. در حالی که تامین ارز برای مصارف مورد نیاز بیش از ۶۳ میلیارد دلار بوده است که نسبت به سال گذشته ۳۵ درصد رشد را نشان می‌دهد.

این آمار بیانگر این است که برگشت ارز ناشی از صادرات در شرایط خوبی قرار دارد و مشکلی از نظر تامین ارز در کشور وجود ندارد از سوی دیگر طبق گزارش رسانه‌های خارجی صادرات نفت ایران نسبت به گذشته وضعیت بهتری را شاهد است. رویترز اخیرا میزان صادرات نفت ایران را بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه اعلام کرده است.

خبرگزاری رویترز چندی پیش در این باره نوشت: صادرات نفت ایران پس از خروج دونالد ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا از توافق هسته ای در سال ۲۰۱۸ و وضع مجدد تحریم‌ها، متاثر شد اما صادرات نفت ایران پس از آغاز ریاست جمهوری جو بایدن که به دنبال احیای توافق هسته‌ای بود افزایش پیدا کرد و طبق برخی برآوردها به بالاترین میزان از سال ۲۰۱۹ رسیده است.

در این گزارش آمده است که شرکت مشاوره پترولجستیک که عرضه نفت را رصد می‌کند اعلام کرد: شاهد روند صعودی صادرات نفت ایران بوده و از نظر این شرکت در دسامبر به بالاترین حد از مارس سال ۲۰۱۹ رسیده است. شرکت تحلیل داده کتلر هم صادرات نفت ایران در نوامبر را ۱.۲۳ میلیون بشکه در روز تخمین زد که بالاترین میزان از اوت سال ۲۰۲۲ و نزدیک به رکورد صادرات ۱.۲۷ میلیون بشکه در روز در آوریل ۲۰۱۹ بود.

بنابراین گزارش‌ها در حال حاضر کشور از نظر تامین ارز اسکناس مشکلی ندارد و هر کسی که نیاز داشته باشد می‌تواند از سرفصل‌های خدماتی تعیین شده ارز مورد نیاز خود را تامین کند اما در این میان نرخ سازی‌های تلگرامی و بازارهای غیر رسمی باعث شده که برای مردم مشکلاتی به وجود بیاید و عده‌ای در تلاشند تا مردم را برای سود خود دچار مشکل کنند.

@tajrishonline

ما را دنبال کنید